RTX6000 x1 — Lambda
RTX6000 | $0.50/hr
Explore Lambda's RTX6000 instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
pcie|24 GB VRAM|VM|0 available regions|ComplianceSOC 2 Type II, CCPA
Instance Price
Average price
$0.50
$0.50
Min:
$0.50
Max:
$0.50
Matching instances
Browse RTX6000 offerings from other clouds to compare pricing and find the best instance for your workload.
About the RTX6000
Explore Lambda's RTX6000 instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
Hardware Specifications
| Spec | Value |
|---|---|
| GPU Configuration | RTX6000 x1 |
| Manufacturer | — |
| GPU Architecture | — |
| GPU Interconnect | pcie |
| VRAM | 24 GB |
| Memory Bandwidth | — |
| TFLOPS FP16 | — |
| CUDA Cores | — |
| RT Cores | — |
| Tensor Cores | — |
| Base Clock | — |
| Boost Clock | — |
| TDP | — |
| Process Node | — |
| Die Size | — |
| Transistor Count | — |
| Data Formats Supported | — |
| Deployment Type | vm |
| vCPUs | 14 |
| Memory | 46 GB |
| Storage | 512 GB |
On-Demand Pricing
| Instance type | Provider | Price/hr |
|---|---|---|
| RTX6000 | Lambda | $0.50 /hr |
Compare the RTX6000 to other GPUs
Select any two GPUs to compare their specifications and explore pricing across providers.