H100_nvl x2 — Massed Compute
H100_nvl | $6.32/hr
Explore Massed Compute's H100_nvl instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
pcie|94 GB VRAM|VM|0 available regions|ComplianceSOC 2 Type II, HIPAA
Instance Price
Average price
$6.32
$6.32
Min:
$6.32
Max:
$6.32
Matching instances
Browse H100_nvl offerings from other clouds to compare pricing and find the best instance for your workload.
About the H100_nvl
Explore Massed Compute's H100_nvl instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
Hardware Specifications
| Spec | Value |
|---|---|
| GPU Configuration | H100_nvl x2 |
| Manufacturer | — |
| GPU Architecture | — |
| GPU Interconnect | pcie |
| VRAM | 94 GB |
| Memory Bandwidth | — |
| TFLOPS FP16 | — |
| CUDA Cores | — |
| RT Cores | — |
| Tensor Cores | — |
| Base Clock | — |
| Boost Clock | — |
| TDP | — |
| Process Node | — |
| Die Size | — |
| Transistor Count | — |
| Data Formats Supported | — |
| Deployment Type | vm |
| vCPUs | 40 |
| Memory | 256 GB |
| Storage | 2500 GB |
On-Demand Pricing
| Instance type | Provider | Price/hr |
|---|---|---|
| H100_nvlx2_NVLINK | Massed Compute | $6.32 /hr |
Compare the H100_nvl to other GPUs
Select any two GPUs to compare their specifications and explore pricing across providers.