V100_32G x2 — Paperspace
V100_32G | $4.68/hr
Explore Paperspace's V100_32G instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
pcie|32 GB VRAM|VM|1 available regions|ComplianceSOC 1 Type II, SOC 2 Type II, ISO 27001, PCI DSS
Instance Price
Average price
$4.68
$4.68
Min:
$4.68
Max:
$4.68
Matching instances
Browse V100_32G offerings from other clouds to compare pricing and find the best instance for your workload.
About the V100_32G
Explore Paperspace's V100_32G instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
Hardware Specifications
| Spec | Value |
|---|---|
| GPU Configuration | V100_32G x2 |
| Manufacturer | — |
| GPU Architecture | — |
| GPU Interconnect | pcie |
| VRAM | 32 GB |
| Memory Bandwidth | — |
| TFLOPS FP16 | — |
| CUDA Cores | — |
| RT Cores | — |
| Tensor Cores | — |
| Base Clock | — |
| Boost Clock | — |
| TDP | — |
| Process Node | — |
| Die Size | — |
| Transistor Count | — |
| Data Formats Supported | — |
| Deployment Type | vm |
| vCPUs | 16 |
| Memory | 60 GB |
| Storage | 500 GB |
On-Demand Pricing
| Instance type | Provider | Price/hr |
|---|---|---|
| V100_32Gx2 | Paperspace | $4.68 /hr |
Compare the V100_32G to other GPUs
Select any two GPUs to compare their specifications and explore pricing across providers.