A16 x8 — Vultr
A16 | $4.09/hr
Explore Vultr's A16 instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
pcie|16 GB VRAM|VM|3 available regions|ComplianceSOC 2 Type II, GDPR, ISO 27001, HIPAA, PCI DSS
Instance Price
Average price
$4.09
$4.09
Min:
$4.09
Max:
$4.09
Matching instances
Browse A16 offerings from other clouds to compare pricing and find the best instance for your workload.
About the A16
Explore Vultr's A16 instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
Hardware Specifications
| Spec | Value |
|---|---|
| GPU Configuration | A16 x8 |
| Manufacturer | — |
| GPU Architecture | — |
| GPU Interconnect | pcie |
| VRAM | 16 GB |
| Memory Bandwidth | — |
| TFLOPS FP16 | — |
| CUDA Cores | — |
| RT Cores | — |
| Tensor Cores | — |
| Base Clock | — |
| Boost Clock | — |
| TDP | — |
| Process Node | — |
| Die Size | — |
| Transistor Count | — |
| Data Formats Supported | — |
| Deployment Type | vm |
| vCPUs | 48 |
| Memory | 496 GB |
| Storage | 1500 GB |
On-Demand Pricing
| Instance type | Provider | Price/hr |
|---|---|---|
| A16x8 | Vultr | $4.09 /hr |
Compare the A16 to other GPUs
Select any two GPUs to compare their specifications and explore pricing across providers.