L40S x2 — Crusoe
L40S | $2.90/hr
Explore Crusoe's L40S instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
pcie|48 GB VRAM|VM|1 available regions|ComplianceSOC 2 Type II, GDPR, CCPA
Instance Price
Average price
$2.90
$2.60
Min:
$1.76
Max:
$3.15
Matching instances
Browse L40S offerings from other clouds to compare pricing and find the best instance for your workload.
About the L40S
Explore Crusoe's L40S instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
Hardware Specifications
| Spec | Value |
|---|---|
| GPU Configuration | L40S x2 |
| Manufacturer | — |
| GPU Architecture | — |
| GPU Interconnect | pcie |
| VRAM | 48 GB |
| Memory Bandwidth | — |
| TFLOPS FP16 | — |
| CUDA Cores | — |
| RT Cores | — |
| Tensor Cores | — |
| Base Clock | — |
| Boost Clock | — |
| TDP | — |
| Process Node | — |
| Die Size | — |
| Transistor Count | — |
| Data Formats Supported | — |
| Deployment Type | vm |
| vCPUs | 16 |
| Memory | 294 GB |
| Storage | 128 GB |
On-Demand Pricing
| Instance type | Provider | Price/hr |
|---|---|---|
| L40Sx2 | Massed Compute | $1.76 /hr |
| L40Sx2 | Crusoe | $2.90 /hr |
| L40Sx2 | Scaleway | $3.15 /hr |
Compare the L40S to other GPUs
Select any two GPUs to compare their specifications and explore pricing across providers.