RTX4000Ada x1 — DigitalOcean
RTX4000Ada | $0.79/hr
Explore DigitalOcean's RTX4000Ada instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
pcie|20 GB VRAM|VM|1 available regions|ComplianceSOC 1 Type II, SOC 2 Type II, SOC 3 Type II, ISO 27001, PCI DSS
Instance Price
Average price
$0.79
$0.79
Min:
$0.79
Max:
$0.79
Matching instances
Browse RTX4000Ada offerings from other clouds to compare pricing and find the best instance for your workload.
About the RTX4000Ada
Explore DigitalOcean's RTX4000Ada instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
Hardware Specifications
| Spec | Value |
|---|---|
| GPU Configuration | RTX4000Ada x1 |
| Manufacturer | — |
| GPU Architecture | — |
| GPU Interconnect | pcie |
| VRAM | 20 GB |
| Memory Bandwidth | — |
| TFLOPS FP16 | — |
| CUDA Cores | — |
| RT Cores | — |
| Tensor Cores | — |
| Base Clock | — |
| Boost Clock | — |
| TDP | — |
| Process Node | — |
| Die Size | — |
| Transistor Count | — |
| Data Formats Supported | — |
| Deployment Type | vm |
| vCPUs | 8 |
| Memory | 32 GB |
| Storage | 500 GB |
On-Demand Pricing
| Instance type | Provider | Price/hr |
|---|---|---|
| RTX4000Ada | DigitalOcean | $0.79 /hr |
Compare the RTX4000Ada to other GPUs
Select any two GPUs to compare their specifications and explore pricing across providers.