L40 x2 — Hyperstack
L40 | $2.00/hr
Explore Hyperstack's L40 instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
pcie|48 GB VRAM|VM|1 available regions|ComplianceSOC 2 Type I
Instance Price
Average price
$2.00
$1.99
Min:
$1.98
Max:
$2.00
Matching instances
Browse L40 offerings from other clouds to compare pricing and find the best instance for your workload.
About the L40
Explore Hyperstack's L40 instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
Hardware Specifications
| Spec | Value |
|---|---|
| GPU Configuration | L40 x2 |
| Manufacturer | — |
| GPU Architecture | — |
| GPU Interconnect | pcie |
| VRAM | 48 GB |
| Memory Bandwidth | — |
| TFLOPS FP16 | — |
| CUDA Cores | — |
| RT Cores | — |
| Tensor Cores | — |
| Base Clock | — |
| Boost Clock | — |
| TDP | — |
| Process Node | — |
| Die Size | — |
| Transistor Count | — |
| Data Formats Supported | — |
| Deployment Type | vm |
| vCPUs | 60 |
| Memory | 116 GB |
| Storage | 1650 GB |
On-Demand Pricing
| Instance type | Provider | Price/hr |
|---|---|---|
| L40x2 | Massed Compute | $1.98 /hr |
| L40x2 | Hyperstack | $2.00 /hr |
Compare the L40 to other GPUs
Select any two GPUs to compare their specifications and explore pricing across providers.