A10 x1 — Lambda
A10 | $0.75/hr
Explore Lambda's A10 instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
pcie|24 GB VRAM|VM|2 available regions|ComplianceSOC 2 Type II, CCPA
Instance Price
Average price
$0.75
$0.75
Min:
$0.75
Max:
$0.75
Matching instances
Browse A10 offerings from other clouds to compare pricing and find the best instance for your workload.
About the A10
Explore Lambda's A10 instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
Hardware Specifications
| Spec | Value |
|---|---|
| GPU Configuration | A10 x1 |
| Manufacturer | — |
| GPU Architecture | — |
| GPU Interconnect | pcie |
| VRAM | 24 GB |
| Memory Bandwidth | — |
| TFLOPS FP16 | — |
| CUDA Cores | — |
| RT Cores | — |
| Tensor Cores | — |
| Base Clock | — |
| Boost Clock | — |
| TDP | — |
| Process Node | — |
| Die Size | — |
| Transistor Count | — |
| Data Formats Supported | — |
| Deployment Type | vm |
| vCPUs | 30 |
| Memory | 200 GB |
| Storage | 1400 GB |
On-Demand Pricing
| Instance type | Provider | Price/hr |
|---|---|---|
| A10 | Lambda | $0.75 /hr |
Compare the A10 to other GPUs
Select any two GPUs to compare their specifications and explore pricing across providers.