GH200 x1 — Latitude
GH200 | $4.23/hr
Explore Latitude's GH200 instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
pcie|96 GB VRAM|BAREMETAL|0 available regions|ComplianceISO 27001, CCPA, GDPR
Instance Price
Average price
$4.23
$2.86
Min:
$1.49
Max:
$4.23
Matching instances
Browse GH200 offerings from other clouds to compare pricing and find the best instance for your workload.
About the GH200
Explore Latitude's GH200 instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
Hardware Specifications
| Spec | Value |
|---|---|
| GPU Configuration | GH200 x1 |
| Manufacturer | — |
| GPU Architecture | — |
| GPU Interconnect | pcie |
| VRAM | 96 GB |
| Memory Bandwidth | — |
| TFLOPS FP16 | — |
| CUDA Cores | — |
| RT Cores | — |
| Tensor Cores | — |
| Base Clock | — |
| Boost Clock | — |
| TDP | — |
| Process Node | — |
| Die Size | — |
| Transistor Count | — |
| Data Formats Supported | — |
| Deployment Type | baremetal |
| vCPUs | 144 |
| Memory | 480 GB |
| Storage | 4760 GB |
On-Demand Pricing
| Instance type | Provider | Price/hr |
|---|---|---|
| GH200 | Lambda | $1.49 /hr |
| GH200 | Latitude | $4.23 /hr |
Compare the GH200 to other GPUs
Select any two GPUs to compare their specifications and explore pricing across providers.