L4 x1 — Scaleway
L4 | $0.90/hr
Explore Scaleway's L4 instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
pcie|24 GB VRAM|VM|3 available regions|ComplianceISO 27001, GDPR, HDS
Instance Price
Average price
$0.90
$0.90
Min:
$0.90
Max:
$0.90
Matching instances
Browse L4 offerings from other clouds to compare pricing and find the best instance for your workload.
About the L4
Explore Scaleway's L4 instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
Hardware Specifications
| Spec | Value |
|---|---|
| GPU Configuration | L4 x1 |
| Manufacturer | — |
| GPU Architecture | — |
| GPU Interconnect | pcie |
| VRAM | 24 GB |
| Memory Bandwidth | — |
| TFLOPS FP16 | — |
| CUDA Cores | — |
| RT Cores | — |
| Tensor Cores | — |
| Base Clock | — |
| Boost Clock | — |
| TDP | — |
| Process Node | — |
| Die Size | — |
| Transistor Count | — |
| Data Formats Supported | — |
| Deployment Type | vm |
| vCPUs | 8 |
| Memory | 48 GB |
| Storage | 500 GB |
On-Demand Pricing
| Instance type | Provider | Price/hr |
|---|---|---|
| L4 | Scaleway | $0.90 /hr |
Compare the L4 to other GPUs
Select any two GPUs to compare their specifications and explore pricing across providers.