A100 x8 — Verda
A100 | $10.88/hr
Explore Verda Cloud's A100 instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
sxm4|40 GB VRAM|VM|1 available regions|ComplianceISO 27001, GDPR
Instance Price
Average price
$10.88
$13.54
Min:
$10.00
Max:
$24.88
Matching instances
Browse A100 offerings from other clouds to compare pricing and find the best instance for your workload.
About the A100
Explore Verda Cloud's A100 instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
Hardware Specifications
| Spec | Value |
|---|---|
| GPU Configuration | A100 x8 |
| Manufacturer | — |
| GPU Architecture | — |
| GPU Interconnect | sxm4 |
| VRAM | 40 GB |
| Memory Bandwidth | — |
| TFLOPS FP16 | — |
| CUDA Cores | — |
| RT Cores | — |
| Tensor Cores | — |
| Base Clock | — |
| Boost Clock | — |
| TDP | — |
| Process Node | — |
| Die Size | — |
| Transistor Count | — |
| Data Formats Supported | — |
| Deployment Type | vm |
| vCPUs | 176 |
| Memory | 960 GB |
| Storage | 2000 GB |
On-Demand Pricing
| Instance type | Provider | Price/hr |
|---|---|---|
| A100_sxm4x8 | Denvr | $10.00 /hr |
| A100x8 | Lambda | $10.32 /hr |
| A100_sxm4x8 | Verda | $10.88 /hr |
| A100x8 | Crusoe | $11.60 /hr |
| A100x8 | Paperspace | $24.88 /hr |
Compare the A100 to other GPUs
Select any two GPUs to compare their specifications and explore pricing across providers.