A100_80G x2 — Massed Compute
A100_80G | $2.56/hr
Explore Massed Compute's A100_80G instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
pcie|80 GB VRAM|VM|1 available regions|ComplianceSOC 2 Type II, HIPAA
Instance Price
Average price
$2.56
$3.74
Min:
$2.56
Max:
$6.48
Matching instances
Browse A100_80G offerings from other clouds to compare pricing and find the best instance for your workload.
About the A100_80G
Explore Massed Compute's A100_80G instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
Hardware Specifications
| Spec | Value |
|---|---|
| GPU Configuration | A100_80G x2 |
| Manufacturer | — |
| GPU Architecture | — |
| GPU Interconnect | pcie |
| VRAM | 80 GB |
| Memory Bandwidth | — |
| TFLOPS FP16 | — |
| CUDA Cores | — |
| RT Cores | — |
| Tensor Cores | — |
| Base Clock | — |
| Boost Clock | — |
| TDP | — |
| Process Node | — |
| Die Size | — |
| Transistor Count | — |
| Data Formats Supported | — |
| Deployment Type | vm |
| vCPUs | 30 |
| Memory | 128 GB |
| Storage | 512 GB |
On-Demand Pricing
| Instance type | Provider | Price/hr |
|---|---|---|
| A100_80Gx2 | Massed Compute | $2.56 /hr |
| A100_80Gx2 | Hyperstack | $2.70 /hr |
| A100_80Gx2 | Crusoe | $3.30 /hr |
| A100_sxm4_80Gx2 | Verda | $3.64 /hr |
| A100_sxm4_80Gx2 | Paperspace | $6.48 /hr |
Compare the A100_80G to other GPUs
Select any two GPUs to compare their specifications and explore pricing across providers.