V100 x1 — Paperspace
V100 | $2.34/hr
Explore Paperspace's V100 instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
pcie|16 GB VRAM|VM|1 available regions|ComplianceSOC 1 Type II, SOC 2 Type II, ISO 27001, PCI DSS
Instance Price
Average price
$2.34
$1.37
Min:
$0.39
Max:
$2.34
Matching instances
Browse V100 offerings from other clouds to compare pricing and find the best instance for your workload.
About the V100
Explore Paperspace's V100 instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
Hardware Specifications
| Spec | Value |
|---|---|
| GPU Configuration | V100 x1 |
| Manufacturer | — |
| GPU Architecture | — |
| GPU Interconnect | pcie |
| VRAM | 16 GB |
| Memory Bandwidth | — |
| TFLOPS FP16 | — |
| CUDA Cores | — |
| RT Cores | — |
| Tensor Cores | — |
| Base Clock | — |
| Boost Clock | — |
| TDP | — |
| Process Node | — |
| Die Size | — |
| Transistor Count | — |
| Data Formats Supported | — |
| Deployment Type | vm |
| vCPUs | 8 |
| Memory | 30 GB |
| Storage | 250 GB |
On-Demand Pricing
| Instance type | Provider | Price/hr |
|---|---|---|
| V100 | Verda | $0.39 /hr |
| V100 | Paperspace | $2.34 /hr |
Compare the V100 to other GPUs
Select any two GPUs to compare their specifications and explore pricing across providers.