A40 x4 — Vultr
A40 | $7.44/hr
Explore Vultr's A40 instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
pcie|48 GB VRAM|VM|0 available regions|ComplianceSOC 2 Type II, GDPR, ISO 27001, HIPAA, PCI DSS
Instance Price
Average price
$7.44
$5.92
Min:
$4.40
Max:
$7.44
Matching instances
Browse A40 offerings from other clouds to compare pricing and find the best instance for your workload.
About the A40
Explore Vultr's A40 instance specifications and benchmarks. Compare hardware configurations and performance metrics to optimize your workloads.
Hardware Specifications
| Spec | Value |
|---|---|
| GPU Configuration | A40 x4 |
| Manufacturer | — |
| GPU Architecture | — |
| GPU Interconnect | pcie |
| VRAM | 48 GB |
| Memory Bandwidth | — |
| TFLOPS FP16 | — |
| CUDA Cores | — |
| RT Cores | — |
| Tensor Cores | — |
| Base Clock | — |
| Boost Clock | — |
| TDP | — |
| Process Node | — |
| Die Size | — |
| Transistor Count | — |
| Data Formats Supported | — |
| Deployment Type | vm |
| vCPUs | 96 |
| Memory | 480 GB |
| Storage | 1400 GB |
On-Demand Pricing
| Instance type | Provider | Price/hr |
|---|---|---|
| A40x4 | Crusoe | $4.40 /hr |
| A40x4 | Vultr | $7.44 /hr |
Compare the A40 to other GPUs
Select any two GPUs to compare their specifications and explore pricing across providers.